HAKKIMIZDA

Burhan Cahit Bingöl tarafından kurulan Şahin Pamuk Enerji, Sawgin, pamuk yağı üretimi, pamuk tohumu ve alternatif enerji alanlarında faaliyet göstermektedir. Firma, makine teknolojisi ve proses yönünden ülkemizin en modern tesisidir. Gelişen iplik sektörünün ihtiyacı olan kaliteli pamuk lifinin elde edilmesinde iyi bir örneğe imza atmıştır. Ülkenin en modern tesisi kurulduğu günden bu güne tek balya sistemi, %100 pamuklu bez ambalajı, kütlü pamuğu da HVI labaratuvarlarıyla tasnifi, 100.000 (yüzbin) balya adetlik kapasitesiyle faaliyetine devam ederken, yanısıra pamuk yağı üretimide yapmaktadır.

Pamuk tohumu konusundaki çalışmaları ile pamuk üreticisininde yanında yer almaktadır. Bölge çiftçisi bu çalışmalar sonucu dönümde verimlilik 250 kg. lardan 500 kg.' lara çıkarmıştır.

Şahin pamuk bu gün Türkiye nin en büyük pamuk alıcısı ve tedarikçisidir. Son yılarda organik pamuk konusunda planmalar ve yatırımlar yapan Şahin Pamuk, bu kapsamda organik pamuğun bilinilirliğini ve kullanımı artırmak konusunda çeşitli çalışmalar yapmaktadır.

20. yüzyılda sentetik yöntemler tekstilde birçok alternatif iplik ve kumaşın doğmasına yol açsa da pamuk ekonomik önemini hiç yitirmemiştir. 1925' de dünyada 16 milyon hektar pamuk ekili alan vardı. 1960' ların sonlarında bu alan 5 milyon hektara düşmüştü. Fakat verim çok artmıştı. Günümüzde sentetik liflerdeki gelişmeye rağmen, pamuk lifleri toplam tekstil liflerinin %49' unu kapsamaktadır.

Pamuğun tekstildeki hükümdarlığı teknolojik gelişmelere rağmen hala sürmektedir. Ve dünya ekolojik lifleri yeniden keşfederken, Şahin Pamuk, pamuğa ve pamuk üreticisine yatırım yapmaya devam etmektedir.

Hedefimiz tüm dünyadaki, pamuk üreticisinden tüketicisine kadar hizmet sunmak.